סדנאות לכולם

'משהו עושה משהו'


מיצב אינטראקטיבי בשיתוף הקהל השואב השראה ממכונות ׳סיבה ותוצאה׳ שהגה המאייר רוב גולדברג. מאז רוב גולדברג נוצרו אין ספור גרסאות למכונה מופלאה וקסומה שלמעשה יעודה היחידי הוא חגיגה של יצירה טכנולוגית ססגונית ושובת עין ולב.

לכבוד חגיגות ה 50 לקרן ירושלים המוזיאון חוגג את עשיית רבת השנים של הקרן בשילוב בין יצירה מבית המלאכה של המוזיאון, שיתוף של קהל הבאים ליריד המייקרים (שנחגג במוזיאון זו השנה הרביעית) ורוח שטות טכנולוגית מדעית מדויקת.
מוקדים של פירוטכניקה מהפנטת יסמלו פרויקטים של הקרן שהפכו לנקודות ציון בנוף הירושלמי (גן החיות התנ״כי, גן הפעמון, המפלצת, תיאטרון הקרון וכמובן מוזיאון המדע) ולצידם מבקרי המוזיאון יוזמנו לדמיין, לתכנן וליצור חלקים נוספים מן המכונה במהלך היריד. כל אלו יצטרפו למסע מרתק בין כדורים קופצים, מנועים מסתובבים, לוחות נופלים, סרטים מתעופפים ושאר שלל כל טוב.
המכונה תופעל במהלך היריד מספר פעמים מידי יום להנאת באי היריד.

אסור לפספס! משפחות מבקרים מוזמנות להצטרף ולבנות את המיצג שלהם במסגרת המיצג הענק. להרשמה לחצו כאן

להנאת באי היריד תוצענה 10 סדנאות המתאימות למגוון רחב של גילאים בינהן:

סדנת צעצועי רוח (Whirligigs) – הסדנה לצעצועים זזים של נגה אלחסיד

בסדנה נבנה צעצועי רוח מכאניים (מופעלים ע"י הרוח) עשויים קרטון וחומרים פשוטים בשימוש חוזר. המשתתפים לוקחים את הצעצוע. מתאים לגילאי 8 ומעלה. סדנה 'רצה' בכל שעות היריד.

גְרוּטָא_אָמָּנוּתָא_אַרְדוּאִינוֹ – סדנה התנסותית בבנייה של המייקר צבי הלברכט

פירוק חלקים ממחשב ישן, מוציאים מגנט, אור או מנוע אז ממציאים דברים חדשים: מאוורר או רובוט קטן זז, או נדנדה, חולמים ויוצרים פסל, ומדברים ורואים ומבינים על כל מיני דברים.

פיסול בחשמל בהדרכת 'יונק הדבש'

סדנת יצירה להפעלה של ילדים בתחום מעגלים חשמליים. ילדים יצרו  דמויות דמיוניות מנייר כסף ויחברו אותם למעגל חשמלי שמדליק נורות לד (הסדנא מגיל 5 ומעלה).

קש-קושים 

סדנה בה ילדים והורים יוכלו להתנסות בבנייה בעזרת… קשיות שתיה רגילות! בסדנה, הורים וילדים ייצרו מחברים ייחודיים בעזרת מכבש מיוחד ש"קורץ" את חתיכות הפלסטיק. בעזרת הקשיות והמחברים ניתן להכין מודלים תלת ממדיים כיד הדמיון הטובה ולקחת הביתה כמזכרת.

שתיל פתיל  

סדנת בנייה של עציץ מיוחד ואקולוגי תוך יישום מנגנון פיזיקלי. מתנה לכל משתתף!

זרעים של חורף

סדנא חווייתית – חגיגה של 'ידיים ירוקות'. הקיץ מאחורינו וגם בשטחי הגידול של תערוכת 'שדות המחר' אנו נערכים לשתילה של גידולי החורף. בואו לסדנא בה על ההבדל בין גידולי קיץ לגידולי חורף, כיצד מכינים את הגינה הביתית, ננכש, נזרע, נשתול גידולי חורף שונים בשטחי החוץ של המוזיאון.

ללבוש נורות  

סדנא להורים וילדים בה נבנה אביזרים לבישים בעזרת חומרי יצירה, חומרים ממוחזרים, נורות LED , הלחמה  ומעגלים חשמליים. מתנה לכל משתתף! (הסדנה מגיל 9 ומעלה)

סדנת משקפי מציאות מדומה 

סדנה של בניית משקפיים למציאות מדומה: סדנת מציאות מדומה שבה המבקר יבנה משקפי מציאות מדומה העשויות מקרטון. במהלך הסדנא ננסה להבין איך מתרחש הקסם, וכמובן נתנסה בו וניקח את המשקפיים מזכרת הביתה להמשך התנסות. (הסדנה מיועדת לגילאי 9 ומעלה. בתשלום נוסף של 10 ₪)

האופביטים

בואו להכיר את עקרונות ההרכבה של האופביטס The OFFBITS, פיתוח ישראלי חדש ומסקרן – סדרת ערכות DIY לבניית צעצועים ב"קוד פתוח", המאפשרים לכם להפוך את ארגז הכלים הביתי שלכם לחנות צעצועים שלא נגמרת! בסדנאות ההתנסותיות תוכלו לבנות דמויות של רובוטים כיד הדמיון הטובה עליכם ובסיומן אף לרכוש את הצעצוע שבניתם להמשך המשחק בבית. הפעילות המהנה והחינוכית מתאימה לגילאי 6+ ותורמת לפיתוח חשיבה טכנולוגית ויצירתית.

הבּוּקִיָה:שעת סיפור

דרך חדשה-ישנה לספר סיפורים. כולנו משתוקקים לסיפור. ילדים פשוט יודעים לדרוש אותו.' הבוקיה היא ספר-משחק, שמונה קוביות עץ מאויירות מתחברות לקוביה אחת עם פוטנציאל תנועה אינסופית והאלמנטים של הסיפור עצמו הופכים אבני משחק מהן ניתן להרכיב סיפורים חדשים.  גלי ברנע תקיים שעת סיפור לקטנטנים בליווי הבוקיה וסיפורי ילדים אהובים.        

הדגמה מדעית

'הדגמה בפיתה' – הדגמה מדעית משעשעת בהשתתפות הקהל בה נלמד על איך נוצר החור בפיתה, נחשמל מלפפון, נבעיר מקור אנרגיה מפתיע, ניצור מוס-חומוס ועוד.

לנגן בחשמל –  הדגמה של נגינה וצלילים בעזרת סליל טסלה בלבד!

 

כתיבת תגובה